Prędkość transmisji RDAA-81 (WISP) i UBNT Nanostation M5 (AP)
Przetestowaliśmy wydajność połączenia radiowego pomiędzy RDAA-81 w trybie WISP oraz Ubiquiti NanoStation M5 jako AP. RDAA-81 w konfiguracji PPPoE, użyto koncentratora PPPoE o adresie lokalnym 10.0.0.1 (Mikrotik RB1100AH).
Ustawienia RDAA-81
Urządzenie RDAA-81 z oprogramowaniem w wersji 2.01e02 konfigurujemy jako WISP router, z interfejsem WAN skonfigurowanym do obsługi protokołu PPPoE. Po zalogowaniu się o do urządzenia (domyślne hasło to "password", a adres IP 192.168.1.1), w zakładce "Advanced Settings", wybieramy menu pozycję "Operational Mode" i opcję "WIPS Router":
Przechodzimy do zakładki "Setup Wizard" i z menu wybieramy "Device IP Settings". Ustawienia IP dla interfejsu LAN pozostawiamy domyślne:
Po zatwierdzeniu przyciskiem "Apply" przechodzimy do zakładki "ISP Settings". Wybieramy tryb połączenia PPPoE i wpisujemy niezbędne parametry:
Po zatwierdzeniu ustawień, przechodzimy do zakładki "Wireless Settings", gdzie ustawiamy tryb pracy 11A, oraz SSID:
Zatwierdzamy ustawienia przyciskiem "Apply". Warto zwrócić uwagę na brak możliwości ustawienia prędkości TX speed, oraz zdefiniowania kanału.
Ustawienia NanoStation M5
Pozostawiamy na razie RDAA-81 i przechodzimy do konfiguracji UBNT Nanostation M5. Po zalogowaniu się na urządzenie (domyślny adres IP: 192.168.1.20, domyśly login i hasło: "ubnt" i "ubnt"), przechodzimy do zakładki "Wireless" i ustawiamy parametry nadawania jak na obrazku poniżej:
Po zastosowaniu ustawień podłączamy port LAN UBNT M5 do gniazda RB1100AH na którym zestawiony jest serwer PPPoE, i wracamy do RDAA-81.
Połączenie urządzeń
Na urządzeniu RDAA-81 w zakładce "Device Status" przechodzimy do "Site Survey" i odczytujemy dostępne w eterze nadajniki:
Zaznaczamy znalezione w eterze UBNT i wybór zatwierdzamy przyciskiem "Associate", po przyłączeniu nadajnik w tabeli zmieni tło wiersza na turkusowy:
Po połączeniu się urządzeń, podpinamy do portu LAN RDAA-81 komputer PC, i wykonujemy testy przepustowości pomiędzy PC i koncentratorem PPPoE za pomocą programu BTEST. Oto ustawienia programu i wyniki testów:
UDP / receive / 1400 bajtów:
Uzyskany rezultat:
UDP / send / 1400 bajtów:
I uzyskany rezultat:
Pomijając niewielki narzut związany z zastosowaniem PPPoE, wydajność pakietowa RDAA-81 w trybie routera znacząco wpływa na uzyskane wyniki.
Regulacja mocy nadawania w RDAA-81
Przetestujemy też możliwość obniżenia mocy nadawania w RDAA-81 za pomocą odczytów z UBNT NS5 w trybie AP. Ewentualne obniżenie mocy nadawania można ustawić w zakładce "Advanced Settings", z menu wybierając odpowiednią wartość "Transmit Power". Przy braku redukcji mocy:
Odczyt na UBNT to -39dB:
Przy redukcji mocy o połowę (7dB):
Odczyt to -46 dB (a więc zgodny z zadanym obniżeniem mocy):
Przy maksymalnym możliwym obniżeniu (14dB):
Odczyt wynosi -51 dB, zatem w RDAA-81 można dość precyzyjnie sterować mocą nadawania.:
|