Tłumienie fali elektromagnetycznej w deszczu
Tłumienie w deszczu odnosi się głównie do absorpcji fal radiowych o częstotliwościach mikrofalowych przez deszcz, śnieg lub lód zawarty w atmosferze. Straty są szczególnie duże dla częstotliwości powyżej 10-11GHz. Dla częstotliwości WiFi tj 2.4 GHz i 5 GHz praktycznie nie występują. Tłumienie to odnosić się może także do degradacji sygnału spowodowanej zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi z czoła frontu burzowego. Tłumienie może być spowodowane przez opady deszczu zarówno w miejscu gdzie znajduje się nadajnik, jak i odbiornik, ale nie tylko. Sygnał może pokonywać wiele kilometrów, i oddziaływanie opadów występujących na obszarze przez który przechodzi wpływa na tłumienie sygnału.
Sposoby zapobiegania efektom tłumienia w deszczu to dywersyfikacja linków radiowych, regulacja mocy nadawnia, zmienne kodowanie sygnału, używanie anten większych niż zalecane dla normalnych warunków atmosferycznych.
Dywersyfikacja linków radiowych (fail-over)
W naziemnych systemach typu punkt-punkt, używających częstotliwości począwszy od 11GHz do 80 GHz, można zainstalować równoległe radiołącze o niższej częstotliwości tworzące backup w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.
Przy takim założeniu, główny link to np. radiolinia 80GHz 1Gbit/s full duplex, z dostępnością na poziomie 99,9%. Zapasowy link to np. radiolinia pracująca w częstotliwości 5.7 GHz, o przepustowości 100Mbit/s. W przypadku zaniku sygnału na łączu głównym rutery na końcach połączeń mogą używać łącza zapasowego. Za pomocą takiego równoległego zestawu połączeń, możliwe jest użycie wysokich częstotliwości (powyżej 23GHz) na wiele kilometrów dalej dalej, niż gdyby używać jedynie głównej radiolinii, i osiągnąć dostępność rzędu 99,99% w ciągu roku.
Obliczanie tłumienia w deszczu (wg ITU-R)
Wg ITU-R, tłumienie w deszczu może być skalowane w zakresie częstotliwości od 7 do 55 GHz wg następującego wzoru:
gdzie:
a f jest częstotliwością podaną w GHz.
Tłumienie fal elektromagnetycznych w różnych gazach i deszczu:
Tłumienie fal EM zależnie od natężenia opadów:
|